از قارچ های سمی تا آسیب های مغزی/ برخی از خصوصیات ظاهری قارچ های سمی کدامند؟

یکی از گسترده ترین و محبوب ترین فعالیت ها در فصل بهار در سراسر کشور و به ویژه در مناطق روستایی، جمع آوری قارچ و دمبل کوهی به عنوان یک ماده غذایی است. مسمومیت با قارچ های سمی با تشخیص و مصرف اشتباه قارچ های وحشی به دلیل شباهت ظاهری آنها با قارچ های خوراکی ایجاد میشود که در برخی موارد ممکن است منجر به مرگ فرد شود. انواع مختلفی از قارچ های سمی از نظر نوع محتوای سم و تظاهرات بالینی ناشی از سموم آنها وجود دارد که بیشتر بر اساس شروع نشانه های مسمومیت به دو گروه زود اثر ( ۳۰ تا ۱۸۰ دقیقه پس از خوردن ) و طولانی اثر ( ۶ تا ۲۴ ساعت پس از خوردن )  طبقه بندی می شوند. از نشانه های مسمومیت های قارچی می توان به، تهوع، استفراغ، دردهای شکمی، اسهال، تعریق، گُر گرفتگی، تب بالا، نبض تند، ضرباننامنظم قلب، کاهش فشار خون، سردرد، ضعف، سرگیجه، غش، تاری دید، مشکلات تنفسی، تشنگی بیش از اندازه، توهم، هذیان، تشنج،کما و در موارد شدیدتر آسیب های کبدی، کلیوی، مغزی و حتی مرگ، اشاره کرد. برخی از تصورات اشتباه در زمینه شناسایی و مصرف قارچ ها، به عنوان مثال، این نکته که اگر حیوانات قارچ ها را می خورند پس برای مصرف انسان نیز مشکلی ندارند، نادرست است؛ زیرا بسیاری از حیوانات می توانند قارچ های سمی را بدون هیچ گونه عارضه جانبی مصرف کنند.تصور نادرستی دیگر، که قارچ بر روی چوب، رشد کرده، آن قارچ غیرسمی است و در این زمینه نیز هوشیار باشید.

 

معرفی برخی از خصوصیات ظاهری قارچ های سمی :

وجود کلاهک یا ساقه قرمز رنگ، وجود پرزهای سفید رنگ زیر کلاهک قارچ، وجودحلقه بر روی ساقه یا وجود قسمت کیسه ای یا فنجانی شکل در پایین ساقه قارچ اشاره کرد و البته این ویژگی ها تمام خصوصیات قارچهای سمی نیست.

بهترین راه شناسایی قارچ های سمی چیست؟

هر چند در شناسایی قارچ های سمی صفات ظاهری نقش بسیار مهمی دارند، اما به علت عدم اطمینان و کارآیی دقیق این روش ، بهترینراه شناسایی دقیق آنها با استفاده از روش های آزمایشگاهی است. توصیه می شود: در صورت رفتن به دامان طبیعت، نه تنها باید از چیدن و خوردن قارچ های خودرو خودداری کنیم، بلکه نباید به آنها دست بزنیم و در صورت لمس آنها، باید از تماس دست با چشم، دهان و پوست خودداری شود، همچنین باید به کودکان درباره قارچ های سمی آگاهی داده و آنها را از مصرف هر نوع قارچ منع کنیم. پختن، کباب کردن، در نمک انداختن و خشک کردن، نمی تواند سموم قارچ ها را از بین ببرد و بخارات ناشی از برخی از گونه ها می تواند موجب مسمومیت شود، بنابراین مطمئن ترین راه، خرید و استفاده از قارچ های خوراکی در بسته بندی های مطمئن از مغازه ها و فروشگاه ها است.

در صورت شک به مصرف قارچ های سمی و مسمومیت با آنها، باید هر چه سریع تر با اورژانس ۱۱۵یا مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم با شماره ۱۹۰ تماس گرفت یا بیمار را به مراکز درمانی منتقل کرد. منبع: وب دا – دانشگاه علوم پزشکی شیراز- کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی